Czas na mleko

Mleko bez laktozy – blog zdrowotny

Mleko bez laktozy – wszystko, co trzeba wiedzieć na jego temat

Mleko bez laktozy – wszystko, co trzeba wiedzieć na jego temat

Na polskich półkach sklepowych już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z wyraźnym podziałem rodzajów mleka. Kupić możemy zarówno to standardowe, odtłuszczone oraz takie niezawierające laktozy. Podczas gdy istnienie mleka o niższej zawartości tłuszczu jest przez ludzi rozumiane, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym różni się to bez laktozy od zwyczajnego. W tym artykule postaramy się to opisać.

Czym jest mleko bez laktozy i jak powstaje?

Mleko bez laktozy (https://www.bee.pl/9005-napoje-roslinne) to nic innego, jak zwykłe mleko pozbawione cukru mlecznego – laktozy. Składa się ona z glukozy i galakozy – cukrów prostych, na które musi zostać rozłożona przez nasz organizm, a konkretniej – przez bakterie znajdujące się w jelitach. Jeżeli jednak nie posiadamy ich odpowiedniej ilości, albo też nie działają one tak skutecznie, jak powinny, mamy do czynienia z nietolerancją laktozy. Ta z kolei jest w stanie doprowadzić do takich dolegliwości, jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka. To właśnie dlatego powstało mleko pozbawione laktozy, a zatem pozwalające na spożywanie mleka osobom, których organizmy owej laktozy nie tolerują.

W składzie mleka bez laktozy znajduje się specjalny enzym, laktaza, który rozkłada laktozę na cukry proste już na etapie produkcyjnym. W związku z tym nasz organizm później nie musi sobie z tym radzić samodzielnie. Z uwagi na to, że w mleku tym występują bezpośrednio cukry proste, jest one znacznie słodsze – w rzeczywistości jednak mamy do czynienia ze zwykłym mlekiem o dokładnie takim zastosowaniu, plusach i minusach, jak jego standardowy odpowiednik.

Kto powinien pić mleko bez laktozy, a kto niekoniecznie?

Mleko bez laktozy powstało przede wszystkim z myślach o osobach nietolerujących tego składnika, ale jednocześnie nieposiadających alergii na białka mleka (która często tejże nietolerancji towarzyszy). Indeks glikemiczy mleka bez laktozy jest bardzo wysoki, w związku z czym nie jest ono polecane osobom, które chorują na cukrzycę dowolnego typu, ale i insulinooporność, ale i tych, którzy mają jakiekolwiek inne zaburzenia gospodarki cukrowej.

Podsumowanie

Mleko bez laktozy to nic innego, jak zwyczajne mleko z dodatkiem enzymu rozkładającego tę właśnie laktozę na czynniki proste. Powstało przede wszystkim z myślą o osobach mających problemy z przyswajaniem laktozy (a raczej jej przetwarzaniem w obrębie własnego organizmu) i pod żadnym innym kątem nie różni się od swojego pełnoprawnego odpowiednika. Oczywiście możemy je spożywać tolerując laktozę. Pamiętajmy jednak, że w żadnym stopniu nie będzie ono dla nas wtedy zdrowsze czy bardziej wartościowe.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com